5 zlatých pravidel chování ve fitness

Ještě jste o etiketě ve fitnesu neslyšeli? Možná je to tím, že mnoho posiloven žádná pravidla nemá, ale v zahraničí se často můžete setkat s opakem. I přesto je však očekáváno, že budete dodržovat nepsanou etiketu, která umožní příjemné cvičení vám i ostatním. Je jedno, jestli si do fitnesu chodíte zaběhat, zvedat závaží nebo se věnovat jiným aktivitám, je třeba myslet na to, že sdílíte prostor s ostatními, což znamená, že byste se měli držet určitých mravů. Představíme si 5 zlatých pravidel, které je vhodné dodržovat.

Oblékání

Stále více posiloven dbá na etiketu oblékání. Ta se týká zejména obuvi, základem jsou ponožky, které dokáží absorbovat pot a zápach. Také je vhodná čistá obuv, bez které vás na mnoha místech nepustí například na běžecký pás. Pokud se ženy vydají cvičit pouze ve sportovní podprsence a kalhotkách, mnoho mužů to ocení, někteří provozovatelé však nikoliv a mohou vás z fitnessu i vyvést.

HYGIENA

Jelikož ve fitnessu nejste nikdy sami, je vhodné před cvičením použít deodorant, s výjimkou těžkých parfémů, které by mohly okolí spíše obtěžovat. Hygienu je třeba dodržovat i u strojů, pokud se nadměrně potíte, dávejte si na lavice a opěrky ručník, ostatní to ocení. Základem jsou také fitnes rukavice, eliminujete s nimi vznik nevzhledných tvrdých mozolů a zároveň ostatním neopotíte činky a stroje svými dlaněmi. 

Mobil do posilovny nepatří

Cvičení není jen o nabírání síly, ale také o odreagování a relaxaci. Pracovní hovory a jednání můžete odložit, čas ve fitnesu věnujte pouze cvičení. Nošení telefonu na cvičení také zvyšuje riziko, že vám ho někdo neúmyslně poškodí, nebo že ho zde zapomenete. 

Střídání

Posilovna není džungle, neplatí zde pravidlo silnějšího ani „kdo dřív přijde, ten dřív bere“. Pokud je váš stroj obsazený, domluvte se na střídání a série zkombinujte s dalším cvičením, které vynahradí vaše čekání. Je neslušné obsadit ostatním stroj, jelikož je pravděpodobně nezbytnou součástí jejich naplánovaného tréninku. 

Buďte zticha

Někdy je těžké cvičit, když metr od vás stojí velmi hlučná osoba, která nahlas křičí nebo vede rozhovor s ostatními. Stejně tak je nepříjemné, když hudbu v posilovně přeruší hudba z telefonu, kterou si někdo pustí nahlas. Slušností je být potichu a nerušit ostatní, kteří si přišli zacvičit.