Chci zhubnout. Mám víc cvičit, když míň jím?

Chceš zhubnout. Pravděpodobně si co nejdřív snížíš příjem kalorií, což může znamenat i méně jídla, méně živin a hlavně méně energie. Problém nastává, když to hubnutí bereš opravdu vážně  a rozhodneš se nejen zhubnout, ale i zpevnit - klasicky k tomu přidáš nebo zvýšíš intenzitu tréninků. Je to přirozené, ale je to také běžná chyba. Jídlo je přece to, co tě nabije energií a umožní ti se zotavit po tréninku. Má teda smysl víc trénovat, když míň jím?? Má to smysl, když je pak schopnost regenerace menší než obvykle?

No, smysl to moc nedává, že? Řekneme ti přesně proč. Je to akorát dobrá cesta k vyhoření, nebo poškození či ztrátě svalů. Budeš mít nedostatek paliva pro své tělo a to pak povede ke špatnému výkonu na tréninku. Navíc, čím víc trénuješ, tím víc se zvyšuje hladina kortizolu a čím míň jíš, tím se opět zvyšuje hladina kortizolu. A tato kombinace může právě kvůli zvýšené hladině tohoto hormonu způsobit mimo ztráty svalové hmoty i nižší libido, horší kvalitu spánku, špatnou náladu a hůř odbourávatelný tuk. 

Abychom byli úplně upřímní a rozuměli jsme si, tak my jsme jen a jen pro zvýšení aktivity v začátcích diety, ale nestresujícím způsobem, jako více chůze, schody a podobně. Rozhodně ne hned přidat větší četnost tréninků a rapidní zvyšování váhy na strojích. Pokračuj ve svém tréninku, takovým způsobem pro udržení svalové hmoty, ale nepřidávej objem. Mnohem chytřejší a výhodnější pro tvé tělo je snížit trochu objem či váhy, ale zároveň si zvyš intenzitu. 

Dělej to chytře a přemýšlej o tom. A hlavně nezapomeň, že @FitnessDarky.cz tě budou neustále motivovat a posouvat tě vpřed.