Co si dát po běhání nebo cyklistice?

Vpadneš mezi futry domů, trochu se protáhneš, konečně popadneš dech a skočíš do sprchy. Někde uprostřed toho do sebe zkusíš něco sníst nebo vypít pro doplnění energie. Poznáváš to? Jsi to ty po běhání nebo jízdě na kole. Určitě čti dál a dozvíš se, co si nejlépe po běhu nebo cyklistice dát.

 

Prvně zmíníme výhody post-run výživy: po výkonu nám zůstává hladina glykogenu nízká a svaly jsou vyčerpané a mají mikro trhlinky, potem se nám vylučují elektrolyty a minerály. Pokud chceme regenerovat svaly a dodat tělu živiny, je důležité sníst po běhu to správné. 

Potřebujeme hlavně sacharidy a to nejlépe 1,2g na kg tělesné hmotnosti. Dál protein - protože bílkoviny podporují příjem sacharidů do svalu a začínají regenerovat trhlinky. Také elektrolyty a tekutiny, protože rehydratace je neméně důležitá, pomáhá totiž tělu při přeměně důležitých minerálů a vitamínů. Poměr přijatých sacharidů a bílkovin po běhu by měl být klasicky 3:1 a tělo by je mělo přijat nejlépe do 30 minut po výkonu. 

 

Co jsou tedy nejlepší post-run snacky a jídla:

 

  1. Energetické či regenerační tyčinky
  2. Smoothies
  3. Horkou čokoládu (ano, čtete správně - perfektní kombinace snadno vstřebatelných cukrů, proteinu, elektrolytů a tekutin v jednom!:))
  4. Jogurt s ovocem a granolou
  5. Ořechová másla
  6. Proteinový koktejl (mixlý s banánem a mlékem)
  7. Tuňák, losos nebo kuřecí
  8. Slaný snack např arašídy
  9. Voda, voda a zase voda ????

 

Širokou nabídku prémiových energetických tyčinek, čokolády, granoly, ořechových másel a dalších vhodných snacků najdeš u nás na e-shopu.