Cvičení nezmění jen tvé tělo...

Víte že… Cvičení je důležité i pro utužení našeho psychického zdraví?

V dnešní uspěchané době si možná říkáte, že vám nezbývá žádný čas na cvičení. Nebo možná cvičení nesnášíte, protože to vnímáte jako něco, do čeho se musíte nutit, námahu, nebo nudu. Existuje ale spousta způsobů, jak být aktivní – a také způsoby, jak přizpůsobit cvičení svému dni.

Přečtěte si, proč je cvičení tak důležité i pro naši psychiku:

 

 • Zlepšuje náladu a duševní zdraví
  Cvičení spouští v mozku chemické reakce, které vás uvolňují a zlepšují náladu. Konkrétně mozek v těle uvolňuje chemické látky, které se jmenují endorfiny. Fyzická aktivita snižuje úzkost a depresivní náladu a zvyšuje nám sebeúctu.

 

 • Zvyšuje energii a inteligenci
  Cvičení dodává kyslík do mozku a dalších tkání. Takže se můžete lépe soustředit a jasněji myslet. Také máte více energie, protože cvičení prospívá také srdci a plicím.

 

 • Předchází a bojuje s chorobami
  Pravidelné cvičení pomáhá odvrátit vysoký krevní tlak a snižuje riziko cukrovky typu 2, některých forem rakoviny, osteoporózy, mozkových příhod a srdečních chorob. Cvičení také snižuje riziko nachlazení a chřipku.

 

 • Snižuje stres
  Fyzická aktivita snižuje množství stresových hormonů, které vaše tělo uvolňuje, takže se celkově cítíte klidnější. Některé druhy cvičení navíc zpomalují krevní tlak i tepovou frekvenci. U takových cvičení se i celkově zklidníme a vyrelaxujeme.

 

 • Zlepšuje spánek
  Cvičení vám pomůže rychleji usnout a zlepší i kvalitu vašeho spánku. Je ale důležité cvičit nejméně tři hodiny před spaním, abyste v čase spánku nebyli ještě příliš nabití energií.