Jak se může stát vegan kulturistou?

Veganský životní styl je v současné době stále populárnější a mnoho lidí zajímá, jestli mohou i vegani dělat kulturistiku. Kulturisté jsou známí tím, že konzumují velké množství masa, vajec a mléčných výrobků, které jsou bohatým zdrojem bílkovin. Pokud vám pojmy jako vegan a kulturistika nejdou dohromady, přesvědčíme vás o tom, že být veganem není žádným omezením a že každý může budovat svalovou hmotu i bez konzumace masa.

Existuje mnoho významných zdrojů bílkovin pro vegany, od sojového mléka až po quinoiu. Otázkou zůstává, je to ten správný typ bílkovin, které vaše tělo potřebuje? Aby byla veganská strava při kulturistice dostačující, je zapotřebí, aby tělu dodala správné aminokyseliny a stavební látky pro tvorbu nejdůležitějších aminokyselin. Jen pokud jsou aminokyseliny v těle v dostatečném množství, mohou dopřát optimální růst svalů. S bílkovinami a jejich syntézou souvisí 21 aminokyselin, některé aminokyseliny si tělo vyrobí samo a některé potřebuje přijímat ze stravy.

Důležité aminokyseliny i bez masa

Nejbohatším zdrojem devíti esenciálních aminokyselin, které si tělo nemůže produkovat samo, jsou živočišné proteiny, zejména červené maso, drůbež, vejce a mléčné výrobky. Tři z těchto devíti jsou aminokyseliny s rozvětveným řetězcem (BCAA) a jsou zvláště důležité pro obnovu po cvičení. Pokud budou vegani či vegetariáni po tréninku konzumovat kvalitní proteinové prášky, syrovátka nebo sójové produkty, které obsahují všech 9 důležitých aminokyselin, nejsou v ničem omezeni.

Rozeznávejte úplné a neúplné zdroje aminokyselin

Některé rostlinné proteiny jsou „úplné“, což znamená, že obsahují všech devět esenciálních aminokyselin v jednom jídle. Nejvíce jich lze získat z potravin jako jsou quinoa, konopná semena, chia semínka a sója.

Většina bílkovin rostlinného původu je však neúplná, a proto je vhodné je strategicky plánovat tak, abyste měli kompletní přísun všech důležitých aminokyselin.

Například fazole mají nízký obsah aminokyseliny známé jako lysin, ale pokud se zkombinují s rýží, která je na lysin bohatá, hned máte kompletní zdroj aminokyselin. Jiné kombinace obsahují například hummus a pita, arašídové máslo a celozrnný chléb, tofu a rýži atd. Je vhodné připomenout, že nemusíte jíst takto spárované potraviny najednou, ale můžete si dát například k obědu fazole a k večeři rýži. Kombinace jídel je vhodné střídat a občas je doplnit i potravinovými doplňky s aminokyselinami ve formě tablet.

Které doplňky stravy vybrat

Složit si jídelníček, aby obsahoval všechny potřebné aminokyseliny, je zpočátku těžké. Jak jsme již zmínili, ideální je doplňovat aminokyseliny i skrze potravinové doplňky. Nejjednodušší způsob představují tablety s komplexem potřebných aminokyselin, můžeme vám doporučit EAA 240 kapslí. Pokud budete kapsle konzumovat před tréninkem i po něm, tělo bude mít všechny potřebné aminokyseliny, které potřebuje. Pokud vám nevyhovují tablety, ideální možností jsou ampule s aminokyselinami, které si můžete rozpustit ve svém nápoji, ideálně vodě nebo džusu. Zde doporučujeme produkt 100% ANABOL 30 AMPULÍ, který zajistí rychlé vstřebání a efektivní využití 19 aminokyselin, které obsahuje.

 

Tento web používá soubory cookie. Dalším procházením tohoto webu vyjadřujete souhlas s jejich používáním.