Jaké jsou výhody plyometrického tréninku

Slyšeli jste o plyometrickém tréninku, ale zaboha nevíte, o co se jedná nebo jaké jsou jeho výhody? Přinášíme vám odpovědi na ty nejčastější otázky. Jdeme na to!

Plyometrický trénink odkazuje především na výbušné pohyby, které pracují pouze s tělesnou hmotností nebo velmi nízkou zátěží. Nejčastěji se provádí plyo kliky s adaptérem, skoky na bednu nebo skok do dřepu. Cílem je trénovat na maximální produkci síly v nejmenším časovém úseku, takže opakování je udržování na nízké úrovni a intenzita a úsilí je vysoká. Trénování výbušnosti navíc můžete provádět téměř při každém pohybu.

Jak plyometrický trénink pomáhá budovat svalovou hmotu?

Svalový systém těla tvoří rychlá a pomalá svalová vlákna. Rychlá vlákna jsou největší a nejsilnější vlákna v našem těle. Tvoří se především díky zvedání těžkých břemen, anaerobnímu úsilí a výbušným pohybům. To je v rozporu s pomalými vlákny, která jsou zaměřená na vytrvalost a nejsou tak plná síly.

Plyometrické tréninky zaměřené na zvýšení pevnosti a síly účinně a rychle budují svalová vlákna. Pokud tedy zapojíte výbušný pohyb a zvedání těžkých vah, má to za následek masivní nárůst rychlosti a síly.

Jak mohu zakomponovat plyometrická cvičení do svého tréninku?

Existuje hned několik způsobů, jak využít plyometrické cvičení do své rutiny. Možnosti jsou různé. Máme pro vás ty nejzákladnější a nejdůležitější cesty pro budování svalové hmoty a rychlosti.

Mini trénink po tréninku

První cesta je jednoduchá. Zařaďte na konci tréninku pár plyometrických cvičení. Nezapomeňte, že počet opakování se pohybuje velmi nízko. Z toho důvodu se soustřeďte na provádění cviku a dejte do tohoto minitréninku zbytky svých sil. Vaše tělo vám za to poděkuje absolutním vyčerpáním a vysokým nárůstem svalové hmoty.

Kontrastní cviky

Další skvělou možností, jak dát tělu pořádně zabrat, jsou kontrastní cviky. Pokud chcete absolutně vyčerpat sval ve všech směrech, přidejte kontrastní sadu po každém cviku. Například jedete dřep na deset opakování. Jakmile jej provedete, pokračujete při stejném počtu opakování i s dřepem do výskoku bez zátěže. Během provádění tohoto plyometrického cvičení dostane váš sval zabrat stejně, jako kdybyste dávali maximálku na dřep. Jedná se o skutečně účinnou techniku, jak dostat ze sebe maximum. A ze svalu také.

Samostatný trénink

Vyprdněte se na kardio nebo sprinty a zařaďte plyometrická cvičení do samostatného tréninku. Intenzivní snaha přinese spoustu metabolického stresu a impulsů pro odbourání tuku. Chcete-li, aby vaše tepová frekvence byla co nejblíže maximálnímu účinku, zaměřte se na dobu odpočinku. Ta musí být nižší, než 90 vteřin mezi jednotlivými sériemi. Vydržte tento styl tréninku minimálně měsíc a uvidíte obrovské výsledky.

Tento web používá soubory cookie. Dalším procházením tohoto webu vyjadřujete souhlas s jejich používáním.