Maca / Řeřicha peruánská

Řeřicha peruánská (Lepidium meyenii) je jediná rostlina z bohatého rodu řeřicha, která má místo kořene bulvu. Někdy je uváděna pod českým jménem "Maca". Pochází z jihoamerických peruánských And a podle archeologických nálezů tam byla vyšlechtěna a pěstována již v době kolem jednoho a půl tisíciletí před naším letopočtem, dávno před vznikem Incké říše. Její přímí předchůdci nejsou známi, není to však žádný z planých druhů řeřichy nyní rozšířených v Andách.

Maca je osvěžující superpotravina. Obsahuje celou řadu vitamínů, minerálů a všech esenciálních aminokyselin. Obsahuje unikátní alkaloid s výjimečnými účinky, lze ji užít i k dochucení nápojů nebo pokrmů. 

maca-root-description

Tato malá, nenápadná bulva v sobě skrývá: vitamíny A, B1, B2, B6, C a E, stopové prvky jako železo, vápník, měď, zinek, hořčík, draslík a sodík, jód, velké množství aminokyselin, mastných kyselin (kyselina linolenová, palmitinová, oleinová, laurová, stearová), zastoupeny jsou steroly (kampesterol, stigmasterol, beta-sitosterol), třísloviny, saponiny, terpenoidy, biologicky aktivní aromatické isothiokyanáty (benzyl isothiokyanát, p-methoxybenzyl isothiokyanát), bílkovinu, uhlovodany a vlákninu.

Sušená může být přechovávána mnoho let, aniž by tratila cokoli ze svých cenných vlastností. Není tedy divu, že rostlina s tak bohatým složením, výživnými, posilujícími, imunostimulačními a vitalizujícími vlastnostmi si získala velké uznání WHO (Světové organizace zdraví). Je ceněna i americkou NASA, která ji zařadila jako součást stravy kosmonautů.

stažený soubor


Podle provedených výzkumů je Maca cenným prostředkem při léčbě neplodnosti žen i mužů. Obsažené složky nejen stimulují sexuální aktivitu (Peruánci jí připisují magické a afrodiziakální účinky), ale reguluje hormonální činnost, zvyšuje produkci semene, ale též zvyšuje jeho jakost – což rozhoduje o plodnosti.

Maca pomáhá i při léčbě chorob spojených se sníženou imunitou organizmu. Je cenným regulátorem (jak organickým, tak i hormonálním), zohledňujícím jeho individuální potřeby a dokonale účinným v každé věkové kategorii – dětí a dospívající mládeže, těhotných a kojících žen, osob v období menopauzy i andropauzy až po osoby ve vyšším věku. Je zdrojem látek posilujících stavbu a vytrvalost pohybového ústrojí. Má nezanedbatelný vliv na udržení dobré psychické i fyzické kondice. Užívaná studenty zlepšuje paměť a schopnost učit se. Je také nepostradatelnou výživou nemocných, mírní vedlejší účinky chemo a radioterapie, urychluje růst vlasů po chemoterapii, pomáhá organizmu k rychlejšímu návratu síly.

Maca je oblíbeným a vysoce ceněným doplňkem stravy sportovců. Stala sie trvalou součástí jídelníčku těch, kterým záleží na rozvoji síly svalů a celkovém zvýšení kondice organizmu přirozeným a bezpečným způsobem. Díky obsahu pěti přírodních sterolů (sitosterol, kampesterol, ergosterol, brassikasterol, ergostadienol) je Maca stále více ceněna aktivními sportovci a kulturisty jako doplněk stravy. Umožňuje zdravý a harmonický rozvoj svalstva a zvýšení výkonnosti bez užívání jakýchkoli škodlivých chemických substancí. Přináší přirozený, povolený a bezpečný efekt. Chrání organizmus mladých sportovců a vývoj jejich svalového a kostního systému, urychluje regeneraci sil. Posiluje imunitní systém, rychle regeneruje síly po sportovních výkonech, snižuje stres a napětí spojené se závodní činností, dodává vitalitu a energii, má pozitivní vliv na stavbu a výdrž svalového a kosterního systému. V období dospívání mladých sportovců napomáhá správnému vývoji kostí, šlach a svalů, značně zvyšuje výkonnost, fyzickou i psychickou kondici.

 Nově lze koupit i v našem obchodě !

 

Tento web používá soubory cookie. Dalším procházením tohoto webu vyjadřujete souhlas s jejich používáním.