Metabolismus je jako stroj. A bez aminokyselin nefunguje správně

Toužíte po lepším výkonu v posilovně? Chcete ze sebe na strojích dostat maximum? Aminokyseliny jsou tím, co potřebujete. Nejstarší, přesto nejdůležitější živiny, které známe. Používané už v období pravěku. Jedni tvrdí, že pochází z vesmíru, druzí, že vznikly ve starověku. Ať už je pravda kdekoliv, tvoří 20 % lidského těla. Bez nich by to nešlo. Zapracujte na jejich doplnění a namažte tím stroj jménem metabolismus pro maximalizování efektů cvičení i navození správné funkčnosti organismu.

Aminokyseliny vs bílkoviny

Ve světě sportovců vládne mýtus říkající, že bílkoviny jsou to nejdůležitější pro budování svalů. Ve skutečnosti jsou aminokyseliny daleko důležitější, protože bez nich by proteiny nebyly. Dnes už víme, že právě aminokyseliny (konkrétně 20 druhů) tvoří nepostradatelné bílkoviny (dokážou vytvořit až 100 tisíc druhů různých proteinů).

Zdroj energie, který je cennější než zlato

Na aminokyseliny a bílkoviny tedy nelze přihlížet jako na nepřátele nebo věčné soky. Jeden by neexistoval bez druhého. A stejně tak by nebyla ani energie, kterou společně produkují a kterou při náročných fyzických aktivitách vyžadují především sportovci.

Zvýšení účinku cvičení, podpora budování svalů, zlepšení tréninkové regenerace – to jsou jen další pozitivní dopady užívání aminokyselin. Nelamte nad nimi hůl.

Z potravin nebo z doplňků stravy?

Proč aminokyseliny doplňovat, když se snažím mít jídelníček plný bílkovin? Otázka, kterou si minimálně na začátku sportování pokládá nejeden sportovec. Pro okamžitý nával energie jsou vhodnější čisté aminokyseliny užívané formou doplňků stravy. Důvodem toho je až příliš dlouhé vstřebávání proteinů převzatých ze stravy.

Než se tělo po konzumaci pokrmů bohatých na proteiny dostane k aminokyselinám, je to dlouhý proces. Bílkoviny se rozkládají až ve střevním traktu, kde teprve dojde ke kýženému rozkladu na potřebnou složku přinášející energii. Zejména aktivní sportovci před výkonem zrovna čekat nechtějí, a tak je pro ně čistá forma tou lepší alternativou.