Může zvýšený přísun testosteronu pomoci zhubnout?

Někteří muži věří, že jim testosteron dokáže pomoci při hubnutí. Testosteron zlepšuje růst svalů. Zároveň může podporovat nárůst tukového objemu. Nedostatek testosteronu může vést ke snazšímu ukládání tuků v těle. Svaly spalují mnohem více kalorií než tukové polštáře. Nedostatek svalové hmoty nutí lidi více jíst, přičemž přebytečné kalorie se ukládají v těle jako tuky.

Někteří vědci věří, že snížený objem svalové hmoty je hlavním důvodem, proč muži přibírají. Ve zkratce, nízká hladina testosteronu zmenšuje objem svalové hmoty, čímž tělo hůře spaluje kalorie. Z toho důvodu můžete při nedostatku testosteronu přibrat. Obezita samotná může také snížit hladinu testosteronu, což vysvětlíme níže.

Obezita se spojuje s nízkou hladinou testosteronu

V průměru mají obézní muži o 30 % nižší hladinu testosteronu než muži s optimální hmotností. Přes 70 % výrazně obézních mužů trpí spermatogenezí nebo nedostatkem testosteronu, což jsou poruchy spojené s abnormálně nízkou hladinou tohoto hormonu. Spermatogeneze způsobuje tloustnutí. Vědci si nejsou zcela jisti, proč tomu tak je, ale většina studií tuto skutečnost prokazuje.

Za prvé, břišní tuk obsahuje vysokou hladinu enzymu aromatas, který mění testosteron na estrogen, ženský pohlavní hormon. To vysvětluje, proč mají obézní muži vyšší hladinu testosteronu než muži s normální hmotností.

Za druhé, aromatas a estrogen snižují produkci hormonu uvolňujícího gonadotropin (GRH). Jeho nedostatek vede ke snížené produkci luteinazačního hormonu, což se může změnit ve sníženou produkci testosteronu. Břišní tuk jednoduše potlačuje testosteron. Jednoduše řečeno, obézní muži mají méně testosteronu než ostatní muži. Většina průzkumů ukázala, že za to může převážně břišní tuk.

Jak přirozeně zvýšit hladinu testosteronu?

Hlavními příznaky nedostatku testosteronu jsou snížené libido, obtížné dosahování erekce a méně intenzivní orgasmus. Další příznaky zahrnují únavu, špatnou náladu a snížený objem svalové hmoty. Pokud máte podezření, že trpíte nedostatkem testosteronu, můžete si udělat jednoduchý krevní test. Nejúčinnější je náhradní testosteronová terapie. Je však značně kontroverzní a má jak své klady, tak zápory. Naštěstí můžete hladinu testosteronu v krvi zvednout také přirozeně.

Zkuste některou z níže uvedených metod:

  • Posilujte: Většina studií prokázala, že posilování může vést k vyšší produkci testosteronu.
  • Užívejte vitamín D: Nedostatek vitamínu D se pojí s nízkou hladinou testosteronu. Za výhodnou cenu nabízíme balení vitamínu D ve 100 kapslích.
  • Jezte dostatek zinku: Nedostatek zinku snižuje hladinu testosteronu. Jezte potraviny bohaté na zinek, jako je maso, ořechy a semínka. Jako suplement doporučujeme chelatovanou formu zinku v produktu BALANCED ZINC COMPLEX 90 kapslí.
  • Dostatečně spěte: Málo spánku se pojí se sníženou hladinou testosteronu. Dopřát si dostatek spánku je jednou z nejužitečnějších věcí, které pro své zdraví můžete udělat.
  • Zkuste ashwagandhu: Tato lékařská bylina vám může pomoct s únavou a dostatkem testosteronu.
  • Uvolněte se: Chronický stres zvyšuje hladinu kortizolu, hormonu, který si nerozumí s testosteronem. Základním pilířem zdravého životního stylu by mělo být klidné prostředí a minimalizace stresu.

Kromě toho, že výše uvedené rady mohou zvýšit hladinu testosteronu, mohou vám zlepšit zdraví jako takové. Některé vám možná pomohou zhubnout, obzvlášť pokud je zkombinujete s dalšími zásadami zdravého životního stylu.

Závěrečné řádky

Dostatek testosteronu je známkou dobrého zdraví. Testosteron pomáhá udržovat svalovou hmotu, díky níž spalujeme více kalorií a může vám dodat motivaci k fyzické aktivitě – což se všechno pojí se sníženým rizikem obezity.

Pokud myslíte, že trpíte nedostatkem testosteronu, požádejte svého lékaře o jednoduchý krevní test. Doktor vám může předepsat náhradní testosteronovou terapii, která je k normalizaci hladiny testosteronu nejvhodnější. Můžete se také pokusit hladinu testosteronu zvýšit zhubnutím, posilováním, dostatečným přísunem spánku nebo užíváním posilovačů testosteronu, jako je ashwagandha. Tu naleznete i v našem balíčku na STRES A PŘETÍŽENÍ.

Tento web používá soubory cookie. Dalším procházením tohoto webu vyjadřujete souhlas s jejich používáním.