Typy proteinů

Jen velmi málo sportovců nepoužívá protein na podporu výsledků svého cvičení. A ještě menší část z nich se s tímto pojmem nikdy nesetkala.

Protein je esenciálním doplňkem sportovní výživy a každý sportovec – vrcholový i rekreační – by jej měl zařadit do svého jídelníčku. Ať už se ve svém tréninkovém plánu zaměřujete na nabírání svalové hmoty, hubnutí nebo získávání více síly, pro kýžené výsledky potřebujete dostatečný přísun bílkovin. Proteinové přípravky jsou vhodné i pro ženy, které chtějí „shodit“ přebytečná kila.

Možná jste se ve světě fitness setkali i s pojmem gainer a nevíte teď, co zvolit. Stěžejní rozdíl spočívá v tom, že gainer díky vyššímu obsahu sacharidů je vhodný pro sportovce, kteří kromě svalů chtějí nabrat i hmotnost, naproti tomu protein ocení především lidé, kteří nechtějí přibrat.

Na trhu se můžeme setkat s opravdu rozmanitou škálou druhů proteinů, takže si vybere skutečně každý. Asi nejznámějším a nejvíce používaným je whey protein (syrovátkový protein), který bývá dostupný v nejrůznějších variantách a příchutích. Jeho velkou výhodou je rychlé vstřebávání, nicméně pro svoji živočišnou složku není vhodný pro vegany.

Lidé vyznávající výhradně rostlinnou stravu se mohou rozhodnout například mezi sójovým, hrachovým nebo konopným proteinem. I zde jsou dostupné různé příchutě a konzistence.

Atraktivním druhem je v poslední době hmyzí protein. Tato ekologičtější a etičtější varianta v sobě skrývá ohromné množství bílkovin, má jich dokonce více než běžně konzumované maso.

Vybrat správný protein není vůbec žádný oříšek. Kromě důsledného nastudování obsahu, abyste si pořídili skutečně kvalitní produkt bez náhražek a s vysokým obsahem proteinu, se při výběru musíte především rozhodnout, zdali preferujete protein v prášku, kapslích nebo tekutou variantu. Dalším důležitým faktorem je chuť – ne každému chutná syrová chuť proteinu bez příchutě, a proto výrobci přišli s rozličnými variantami (např. banán, jahoda, vanilka, čokoláda nebo v poslední době oblíbený slaný karamel).

Na nic nečekejte a vybírejte v naší obří nabídce těch nejkvalitnějších proteinů ZDE.