Umět si držet odstup a nenechat se ranit slovy

Myslíme si, že tento citát přesně sedí na dnešní dobu, kde se zdá, že emoce lidí vzplanou i při nejmenší roztržce, od imaginárních bitev na sociálních médiích přes agresivitu na silnicích, až po slovní útoky za nošení nebo nenošení roušek. 

Slova mají neuvěřitelně velké množství energie v závislosti na tom, jak jsou použita a jak jsou přijímána.
Jeden může zůstat v rozpacích a druhý zase reaguje agresivně, i když jsou oba vystaveni stejným slovům. A to proto, že každý z nás má jinou emoční inteligenci a každý vkládá slovům jinou hodnotu.

Co je vlastně emoční inteligence? Je to schopnost uvědomovat si, ovládat a vyjadřovat své emoce a rozumně a empaticky zvládat mezilidské vztahy. Ale jak člověk začlení emoční inteligenci do svého každodenního života?

Emoční inteligence se skládá pár schopností, které si tedy musíme uvědomit:

> Sebevědomí je schopnost rozpoznat a porozumět našim náladám a emocím, stejně jako jejich vlivu na ostatní.
> Sebeovládání je schopnost odklonit rušivé impulsy a nálady a schopnost dříve myslet než konat.
> Motivace je vášeň pro nějakou činnost, usměrňuje naše chování a jednání pro dosažení určitého cíle. 
> Sociální uvědomění je schopnost empatie vůči ostatním a uvědomění si jak naše slova a činy ovlivňují ostatní. Stručně řečeno, je to všechno o hodnocení ostatních.
> Sociální ovládání je naše schopnost ovlivňovat emoce ostatních a budování vztahů.

Na všem můžeme zapracovat tak, že se naučíme ve chvílích stresu rychle zodpovědět na několik jednoduchých otázek:

  • Je třeba tohle vyřešit hned?
  • Jak důležité je tohle téma ve větším měřítku?
  • Můžu od problému na chvíli odejít, abych získal čas a perspektivu?

Čas je často naším velkým spojencem. Když se počítají sekundy, i hluboký nádech může udělat rozdíl mezi dobrou a špatnou reakcí. Až se příště ocitnete ve stresující situaci, udělejte si tu chviličku na rozmyšlenou, nadechněte se a rychle si rekapitulujte tyto otázky. Je vždy lepší si věci promyslet, než toho potom litovat. Zachování zdrženlivosti je klíčem k vyrovnanosti.

Jedinečné produkty, které tě budou vždy motivovat a podporovat na cestě za svým lepším já najdeš na třeba tady v sekci Fitness šperky!

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení